امروز 24 مرداد 1397  , 03 ذی الحجه 1439  , 2018 August 15
 
کد مطلب: 22
زمان انتشار: 26 خرداد 1391 - 02:34:24
بازدید از این مطلب: 2883
سلام ای طلوع سحرگاه رفتن...
کاظم رحیمی نژاد

سلام ای طلوع سحرگاه رفتن...

 >  -
 آفتاب امروز که غروب کند عصری در تاریخ لارستان به پایان رسیده است. عصری که در آن ایران و لارستان حوادث دوران سازی را پشت سر گذاشت و لارستان و رهبر معنوی و اجتماعی اش نقش مهمی در شکل گیری و پیشبرد تحولات ملی و منطقه‌ای ایفا نمودند. وقتی در اردیبهشت سال 1334 آیت الله سید علی اصغر لاری پس از عمری تلاش در راه بهبود وضعیت زندگی مردم جنوب کشوراز دنیا رفت، لارستان روحانی میان سالی را در کنار خود می دید که چهره و خصایلش - به گواهی کسانی که آیت الله العظمی سید عبدالحسین لاری را دیده بودند- شباهت بسیاری به آن مرد بزرگ داشت. صراحت و شجاعت او همراه با علم و اخلاص وقتی با اخلاق و حسن معاشرت همراه می شد، از او شخصیتی کاریزماتیک می ساخت که انسان با هر تفکر و پایگاه اعتقادی و اجتماعی مجذوب محضرش می شد. برای مردم لارستان این 56 سال مثل یک پلک به هم زدن گذشت و در این سحرگاه باید به صبح وداع سلام کنیم. صبحی که درغروبش آفتابی در بین ما حضور ندارد.  حضوری که بر شجاعت ما می افزود و آفتابی که ما را در سایه ی خود جای می داد. بسیار سرافرازیم که در عصری زیستیم که آن مرد بزرگ می زیست. طلوع نزدیک است. برخیزید بر آقای خود نمازی بخوانیم. ( نوشته شده در بامداد روز 22خرداد. ساعت 4 و 39 دقیقه تمام شد)
 - 


زمان انتشار: 26 خرداد 1391 - 02:34:24
نظرات
Ekain >15 شهريور 1394 - 22:13:08
Hey, good to find somoene who agrees with me. GMTA.
لارستان کهن >2 تير 1391 - 07:35:04
واقعا ایشان بزرگ بودند .از نوشتن شما هم لذت بردم . خدا قوت
ایمیل:    سایت: www.larestankohan.ir
یاسر >27 خرداد 1391 - 04:33:48
سلام ای کاش اشاره میکردید تیتر مطلبتون رو از شعر سلا آخر "اهورا ایمان" وام گرفتید.
ایمیل:    سایت:
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)

آدرس وب سایت یا وبلاگ (اختیاری)

http://

نظر شما

لطفا کد امنیتی را وارد کنید: - به حروف بزرگ و کوچک توجه شود:دیگر خبرها
یادداشت کوتاه
کوچه جنی

محرم که می‌شد روی زمین بند نبودیم. اسبی انگار ما را برمی‌داشت و می‌برد تا ظهر عاشورا هر جاخواست پیاده‌مان کند. اسبی که سفید باید باشد با یال خونین آنطور که می‌گفتند.
امامزاده با شکوه‌تر می‌شد. مردها احترام برانگیزتر می‌شدند وما مردتر می‌شدیم درجدال برای برداشتن علم‌های سنگین و حسرت از ناتوانی برداشتن بیرق.
حوالی دو -سه نیمه شب که دسته‌ی محله‌ی پاقلعه وارد خانه عبد المولی می‌شد و سینه زنی خاتمه می‌یافت شیطنتی در وجود من و غلام بیدار می‌شد که نمی‌دانم چرا...؟ می‌رفتیم توی ساباتهای تاریک یا پشت برکه‌ی محله قایم می‌شدیم ـمنتظر پیرمردهای خسته‌ی عزادار سیدالشهدا-همین که میرسیدند می‌پریدیم جلوشان و زهره‌شان را می‌ترکاندیم بعد هم پیش از آنکه فحش‌های چارواداری شان را بشنویم مثل جن فرار می‌کردیم.
بعد از چند شب هر دو متوجه شدیم این روش دیگر جواب نمی‌دهد. نقشه‌ای کشیدم و قرار شد اجرایش کنیم. در محله‌ی ما کوچه‌ی بن‌بست باریک و بلندی بود که در انتهایش  خانه‌ی مخروبه‌ای با دری شکسته قرار داشت. اهالی معتقد بودند آن خانه جنی است. پیرزنی ماهی یک بار به آن مخروبه سر می‌زد. پیرزن صورتش پیچیده بود. با کسی سخن نمی‌گفت. فقط میرفت توی خانه نیم ساعتی بعد هم راهش را می‌گرفت و می‌رفت. یک بار که توپمان افتاده بود توی خانه رفتم دیدم خانه پر از گربه است گربه‌های جوراجور همه جا بودند حتی وسط حوض شکسته‌ی حیاط.شب که می‌شد کوچه موصوف وهمی داشت که نگو. اگر از آن جا می‌گذشتی و تصادفاسرت را برمی‌گرداندی برق دهها چشم گربه را در تاریکی میدیدی. بی گمان در آن شب‌ها ی تاریک حتی مردها هم دلشوره مي‌گرفتند با دیدن آن صحنه.
این سابقه مر ا بر آن داشت که از غلام بخواهم یک باربرای استقبال از پیرمردها برویم توی کوچه قایم شویم. نیمه شب یکی از شبهای دهه ی اول محرم پس از ختم سینه زنی با ترس رفتیم توی کوچه. دو متر ی داخل شدیم. دست یکدیگر را گرفته بودیم و به شدت می‌ترسیدیم. دم پایی هامان را در آوردیم و توی دستمان کردیم. نقشه این بود که به محض نزدیک شدن طعمه از کوچه بیرون بپریم و بدون هیچ سرو صدایی در جهت مخالف آنها بدویم. آمدند و پریدیم بیرون وبی اعتنا به آنها بدون هیچ سر و صدایی به سرعت دویدیم. بیچاره پیرمردها هر کدام از طرفی پا به فرار گذاشتند. صدای" بابام بابام"ی شنیدم که صبح معلوم شد حاج ممد زمین خورده‌اند و صدای دیگری که می گفت جن نبودند" پتور "بودند پای شان را دیدم مثل پای آدمی زاد نبود .......خدا از سر تقصیرات ما بگذرد.

 -   

درباره ما  |  ارتباط با ما  |  فرهنگ و هنر  |  سیاست  |  اجتماعی  |  مقالات ادبی  |  شعرها  |  کتاب ها  |  مصاحبه ها  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬